Žvilgsnis į ateitį: karjeros diena Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje

Žvilgsnis į ateitį: karjeros diena Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje

        

Lazdijų M. Gustaičio gimnazijoje surengta netradicinio ugdymo - karjeros diena. Žinia, sėkmingai karjerai reikia ruoštis iš anksto. Rengiant mokinius šiam atsakingam ateities žingsniui, gimnazijoje kasmet vyksta įvairūs renginiai - ne išimtis ir šie metai. Mokiniai dalyvavo kitokiose kruopščiai suplanuotuose veiklose: paskaitose, diskusijose, praktinėse veiklose, susitikimuose.

Neabejotina renginio nauda

Karjeros diena, skirta, skirta 9 – 12 klasių moksleiviams, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje sulaukė didžiulio susidomėjimo. Moksleiviai panašių dienų mokykloje norėtų daugiau. Lazdijų švietimo centro karjeros specialistės, dirbančios ugdymo įstaigose, Rasa Jušinskienė ir Irma Kunsevičienė pažada: tokių dienų dar tikrai bus. Juk būsimos profesijos pasirinkimas - vienas atsakingiausių ir daug ateityje lemiančių žmogaus sprendimų. Karjeros specialistė R. Jušinskienė ir I. Kunsevičienė pasirengusios padėti moksleiviams, kad jiems būtų lengviau suprasti, kuo įdomios ir savitos įvairios profesijos ir kaip pasiekti tai, apie ką jie svajoja: ką reikia žinoti, kad sėkmingai įstotų studijuoti tai, prie ko linksta širdies.

Kaip pavyko sukviesti į Lazdijus tokį gausų būrį lektorių iš Lietuvos universitetų bei kolegijų? „Nebuvo sunku. Juolab, kad VšĮ Lazdijų švietimo centras bendradarbiauja su universitetais, kolegijomis, profesinio rengimo centrais. Visi labai geranoriškai sutiko, reikėjo tik suderinti laikus, mat tokiu metu visoje Lietuvoje vyksta begalė karjeros dienų renginių“, - patikina R. Jušinskienė.

Tiesa, karjeros specialistė ugdymo įstaigose R. Jušinskienė prasitaria, kad ateityje norėtų suteikti daugiau žinių ir apie galimybes studijuoti užsienyje. „Nuotoliniu būdu esame surengę susitikimų su ten studijuojančiais studentais“, - pastebi ji.

Vienoje vietoje universitetų bei kolegijų atstovų gausa

Gimnazijos erdvėse moksleiviai pasiskirstė: vieniems įdomūs tikslieji mokslai, jie norėtų savo ateitį sieti su inžinierinių specialybių mokslais, kiti gi linkę į humanitarinius mokslus, treti save žada realizuoti įvairiose meno srityse.

Pasirinkimas – didelis. Gimnazistai aktyviai dalyvavo susitikimuose. Jiems svarbu, kaip stojant bus skaičiuojami balai, mat nežinia, kaip pavyks išlaikyti abitūros egzaminus ir kokios galimybės bus įstoti į išsvajotą specialybę. O karjeros diena – tai puiki proga susipažinti su Lietuvos universitetų, aukštųjų mokyklų, profesinio mokymo įstaigų programomis, tarnybomis, įsidarbinimo po mokyklos galimybėmis. „Džiugu, kad gimnazistai drąsiai klausė ir čia pat gavo atsakymus į visus rūpimus klausimus“, - pastebi pašnekovė. O tai, anot jos, aktualu ne tik abiturientams, bet ir dešimtokams, kuriems tenka apsispręsti kokį modulį pasirinkti: tokios konsultacijos itin naudingos, mat gali palengvinti apsisprendimą.

Karjeros dienoje dalyvavo Kauno technikos kolegijos komunikacijos specialistas Vytautas Trybė. Jis skatino rinktis inžinierines specialybes, kvietė stoti į Kauno technikos kolegiją - inžinierių kalvę. Iš Alytaus kolegijos atvyko visa komanda: Greta Krūkonytė, Ingrida Brazionienė, Lina Jaruševičienė, Rasa Balynienė - supažindinti su galimybe studijuoti šioje kolegijoje, su jų mokymosi įstaigoje ruošiamomis specialybėmis. Iš Vilniaus kolegijos atvyko ne tik elektronikos laboratorijų vedėjas Tomas Kasperavičius, studijų vedėja Rasa Miakinkovienė , bet ir studentės Inga Balčiuvienė, Kristina Jefimova . Pokalbis sukosi, kaip pasirinkti studijas Vilniaus kolegijoje. 

Kauno informacinių technologijų mokyklos lektorius Martynas Kašelionis siūlė „programuoti savo ateitį ir tapti programuotoju“. Ši paskaita moksleiviams padarė didelį įspūdį.

Vilniaus universiteto ryšių su mokyklomis koordinatorė Dr. Monika Šipelytė ne tik dalyvavo renginyje -  pažadėjo ir nuotoliniu būdu teikti konsultacijas, jei to prireiks gimnazistams.

VDU Švietimo akademijai atstovavo Rytis Ramanauskas, Domantas Žalga, Kristina Pliskaitienė. O šokio ir teatro dirbtuvėse darbavosi aktorius, dėstytojas Arnis Aleinikovas.

VGTU (Vilnius Tech) atstovavo stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro direktorė Justė Rožėnė. Ji yra ir Mechanikos fakulteto, Mechatronikos, robotikos ir skaitmeninės gamybos katedros docentė.

Paskaitas skaitė ir mūsų rajono specialistės

 Su moksleiviais bendravo ir mūsų rajono specialistės, tad jaunuoliai galėjo betarpiškai išgirsti apie jų darbą ir kasdienybę.

Susitikta su Lazdijų rajono savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatore Laima Stankevičiene. Moksleiviai specialistės klausė: kas tai yra tas tarpinstitucinis bendradarbiavimas?

 Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė darbui su jaunimu Alma Stučkienė draugiškai pasikalbėjo su jaunimu, mat daugelį jų pažįsta -  gimnazistai lankosi Lazdijų jaunimo centre, labai įdomiai papasakojo apie savo darbą, jo subtilybes.

Konsultavo jaunuolius ir Renata Ribinskienė, Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Lazdijų rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja. Pareigūnė supažindino su policijos pareigūno profesija, ragino rinktis šią įdomią ir labai reikalingą profesiją.

Kad paskatintų norą savanoriauti                         

Skatinta savanoriauti, atkreiptas dėmesys į savanorystės svarbą bei reikalingumą.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos  Alytaus skyriaus savanorių koordinatorės Laura Biliuvienė, Edita Kudarauskienė, Ugnė Stalmokienė supažindino su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus veiklomis, savanoryste. Buvo puiki proga sudalyvauti pirmos pagalbos įgūdžių užsiėmimuose.

Pokalbiai, kuriuos gimnazistai apibūdino vienu žodžiu: „Vau“

Itin didžiulio susidomėjimo sulaukė žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas, kuris su moksleiviais kalbėjosi itin aktualiomis temomis- kokios reikalingiausios ateities profesijos, savęs pažinimo renkantis profesiją svarba,  tinkamiausių studijų pasirinkimas, profesinis veiklinimas, pačio moksleivio iniciatyva susipažinti su švietimo įstaigomis ir jų siūlomomis programomis, išbandant įvairias profesijas, šešėliavimas, savanorystė, profesijos įgijimo bei papildomo uždarbio galimybės. Moksleiviams itin įdomu buvo klausytis jo pasakojimų, paremtų konkrečiais argumentais, praktiniais pavyzdžiais. Tai buvo vertingiausia karjeros dienos paskaita, kurią patys gimnazistai įvertino vienu žodžiu: „Vau“.

Apsilankyta ir darbo vietoje: moksleiviai po studijų kviesti sugrįžti gimtinėn

 Profesinis veiklinimas vyko Lazdijų rajono socialinių paslaugų centre, kuriame moksleivius priėmė Jolita Žilionytė, laikinoji įstaigos direktorė, bei atvejo vadybininkė Ingrida Petruškevičienė. „Moksleiviai nori „pačiupinėti“, pamatyti savo akimis, pabūti konkrečioje darbinėje aplinkoje, tad noriai, be jokių raginimų, eina į įstaigas susipažinti su ten dirbančiais žmonėmis. Džiugu, kad specialistai mus priima, noriai dalijasi savo darbo subtilybėmis. Štai šįkart apsilankius Lazdijų rajono socialinių paslaugų centre, darbuotojai patarė rinktis jų specialybes ir po studijų sugrįžti gimtinėn“, - pasakoja Rasa.

Sėkmingo karjeros kelio pradžia – mokykloje

Svečiams gimnazijoje patiko jaukumas, šilta atmosfera. „Noriu padėkoti Lazdijų M. Gustaičio gimnazijos vadovybei: direktorei Erikai Poškevičienei, pavaduotojoms Editai Pavasarienei bei Virginijai Spitrienei, kurios labai pagelbėjo organizuojant šį renginį, o ir pritarė, ir palaikė, ir svečius, kurių buvo tikrai daug, priėmė. Padėjo visur, kur tik tos pagalbos prireikė. Noriu padėkoti informacinių technologijų specialistams, visai mokyklos bendruomenei, kuri šiltai sutiko svečius“, - dėkoja VšĮ Lazdijų Švietimo centro karjeros specialistės.

 Pasidžiaugia, kad universitetų, kolegijų atstovai jau pažadėjo ir kitais metais vėl atvykti į gimnaziją.

Paklausta, ar įprasta tvarka gimnazijoje nepabiro per tokią galybę susitikimų, pokalbių, karjeros specialistė R. Jušinskienė patikina, kad tikrai ne, mat viskas iš anksto buvo suplanuota ir sudėliota minučių tikslumu, renginys praėjo sklandžiai, sulaukta gerų atsiliepimų ir gimnazistų prašymų paorganizuoti daugiau tokių dienų mokykloje.

Karjeros dienoje buvo pakviesti dalyvauti ir tėvai, seneliai, globėjai – visi, kurie turėjo klausimų, kuriems įdomu, o ir rūpi jaunuolių ateitis.

Spindinčios mokinių akys, susidomėję žvilgsniai, šilta atmosfera, nuoširdūs pokalbiai parodė, kad tokia diena mokykloje reikalinga. Smagu, kai visa bendruomenė supranta, jog ugdymas karjerai svarbus jauno žmogaus gyvenime, reikšminga bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo dalis. Tai skatina mokinių mokymosi motyvaciją, kryptingą profesijos pasirinkimą. VšĮ Lazdijų švietimo centro karjeros specialistė ugdymo įstaigose R. Jušinskienė neabejoja, kad tai išties naudingas renginys, juolab, kad viskas vyko gimnazijoje, niekur nereikėjo važiuoti, universitetų, kolegijų atstovai atvyko į Lazdijus, o tie, kurie negalėjo, pažadėjo atvykti lapkričio mėnesį.

Džiaugiamės, kad galime prisidėti prie savo krašto jaunimo sėkmingo ir laimingo karjeros kelio. Juk sėkmingo karjeros kelio pradžia - mokykloje“, - sako VšĮ  Lazdijų švietimo centro karjeros specialistės, dirbančios ugdymo įstaigose, Rasa Jušinskienė ir Irma Kunsevičienė.

         

Straipsnis publikuotas „Lazdijų reklama“ 2023 lapkričio 7 d., Nr. 45(1123)

autorė Dineta Babarskienė

 

Informacija atnaujinta: 2023-11-13 20:36